TIBETI MASZTIFF, A HIMALÁJA FEJEDELME Noha a tibeti masztiff egyike a legősibb kutyafajtáknak, még mindig előfordul, hogy rottweiler- vagy leonbergi-keveréknek nézik. Méltatlan sors ez egy olyan fajtának, melynek őseiről már a Krisztus előtti századokból is találtak feljegyzéseket. Tibetről többnyire a selymes szőrű jakok, megnyugtatóan forgó imamalmok és a barátságos tibeti mentalitást világszerte képviselő, mosolygós Dalai láma jut az ember eszébe, mindezekkel azonban szöges ellentétben áll a tibeti masztiff idegenekkel szemben elutasító viselkedése és szilaj keménysége.
Székesfehérvár, 2007. március 2., péntek (MTI) - Nagy a lemaradás a vakvezető kutyák képzése és a vakvezető kutyák segítőként való alkalmazása terén - fogalmazódott meg a pénteken Székesfehérváron tartott Ebfórumon, a Vakvezető Kutyák Képzéséért Együttműködők Hálózatának fórumán.
Budapest, 2007. február 26., hétfő (MTI) - A kutya tartásával, igényeivel, viselkedésével, nevelésével kapcsolatban rendez ingyenes előadásokat, március 24-i kezdéssel hat héten át minden szombaton a Canis Maior Alapítvány és Gazdiiskola Budapesten.
OK NÉLKÜL SOHASEM UGAT! A kutya társas életének igen fontos részét a hangok világa tölti ki. Hallása hihetetlenül éles, éppen ezért élénken válaszol a különböző akusztikai jelzésekre. Minden kutyának egyéni ugatása van, és a gazda számára mindig jelent valamit, melyet meg lehet fejteni, hiszen magunk is elvárjuk tőle, hogy utasításainkat megértse! Az ugatás a kutyának azon tulajdonságai közé tartozik, melyet a domesztikáció során sajátított el. A farkasoknál csak a kölykök ugatnak, a felnőttek üvöltéssel érintkeznek egymással. Kezdetben ősember inkább a sokat ugató ebeket válogatta ki, mivel ez jelezte a közeledő ellenséget, és ezzel aktivizálta az embereket.
GÉZENGÚZ Ha ezt a kifejezést halljuk, egy ebadta, rosszcsont gyerekre gondolunk. A Gézengúz Alapítvány békásmegyeri otthonát azonban távolról sem neveletlen kis csibészek népesítik be. Épp ellenkezőleg, az 1999-ben létrehozott alapítvány munkatársai nap mint nap azon munkálkodnak, hogy születési károsult vagy fejlődési rendellenességgel született gyermekeknek nyújtsanak segítséget az egészséges kortársaikhoz történő felzárkózáshoz. Hogy idővel épp olyan csínytevő gézengúzok lehessenek, mint azok, akiknek nem kellett elszenvedniük a testi vagy szellemi – esetleg mindkét – fogyatékosság hátrányait. A gyógyító munkát különleges kutyaterápia is segíti.
„RAZZIA”A JÓZSEFVÁROSBAN Zord márciusi reggel. Két tévéstábbal és egy rádiós kolléganővel kísérjük az ellenőrző körútra induló VIII. kerületi közterület-felügyelőket. Egy fiatalember kis keverék kutyája éppen a járdán végzi a nagydolgát. Az egyik tévés gyorsan ráfogja a kamerát, majd továbbmennek. „Bunkók! Azt fölveszitek, hogy sz…rik, de azt már nem, hogy föl is szedem utána!? – fakad ki a fiatalember, miközben egy nejlonzacskóval tényleg föltakarítja.
A RÖVIDSZŐRŰ COLLIE RITKASÁG A rövidszôrű collie Az elsô, majd a második világháború a smooth colliet sem kímélte. A tenyészetek válságban voltak, a törzsállomány kiöregedett, a fajtát a kihalás veszélye fenegette. Csak néhány megszállott tenyésztô kitartó munkájának köszönhetô, hogy ez az értékes fajta fennmaradhatott. 1974-ben Mrs. Christine Leach Kanadából importált egy blue merle szukát, akit egy amerikai champion kannal fedeztetett be. Egy kutyának az importálása már akkor is hatalmas port vert fel Nagy-Britanniában. 7 kölyök született a karanténban, akik közül egy Ausztráliába került a nagyon híres Talcott kennelbe. Egy másik kan ebbôl az alomból, Gb. Ch. Blue Heritage at Hughley pedig egy egyedülálló almot produkált Gb. Ch. Jalondas Jacanapestôl a Foxearth kennelben. Ebben az alomban három champion kutya született, ôk a modern smooth collie legújabb generációját jelentik.
EGY ÚRIEMBER A KUTYAISKOLÁBÓL Fridriech „Fritz" Biehler minden idők legeredményesebb kutyavezetője: többszörös német bajnok, SV-Bundessieger és Európa-bajnok. A ma már 64 éves Fritz Biehler Ödenburg (a mai Sopron) közeléből származik. Első német juhászkutyáját, a fekete-barna katonai kutyát a romok közül szedte össze. De ez a kutya csak néhány napig maradt nála. Amikor ismét egy katonai csapat vonult át a falun, a német juhászkutya felugrott az egyik autóra, és olyan gyorsan eltűnt Biehler életéből, ahogyan jött.